Kúsok z mojej duše: Veď práve, žijem iba raz

Ľudská myseľ, aký pozoruhodný nástroj. Pozorovať ľudí, ich správanie, pozorovať ich mentorov a ich správanie, porovnávať tú rozdielnosť v ich správaní, uvažovaní, činoch, napriek značnej podobnosti podmienok. Úchvatné. Ja sám som toho príkladom. Ja sám účinkujem v tomto pozorovaní. Možnosti. 2 možnosti. Verím, tam sú 2 možnosti ako žiť život. Prvá možnosť: žiť život dnes na plné dúšky tak, akoby zajtrajšok sa nemal dostaviť. Druhá možnosť: žiť život dnes s vedomím, zajtrajšok príde a bude vyzerať tak, ako si k nemu pristupoval včerajší deň.

Môžem zapojiť oči, môžem zapojiť uši, obzriem sa okolo, vidím ľudí, hlavne mladých ľudí žijúcich život podľa prvej možnosti. Dnes, teraz, posadnuto pijú diablove nápoje nasiaknuté percentom alkoholu, vyjadrujú svoju eufóriu nekoordinovanými pohybmi končatín v rytme modrých svetiel, s nadšením sledujú falošné postavy oblečené do falošných mien ako kráčajú minulosťou, štedro utrácajú obrovské sumy neprítomných peňazí za kúsky látok, lesklých strojov, vreckových počítačov. Svoje telo, zdravie, financie, povesť ničia, dobrovoľne ničia, trýznia do úmoru, pretože ak by toto bol ich posledný deň, odišli by vybúrení, s odžitým životom naplno. Zadĺžení, nezdraví, hodnotnými skúsenosťami neobohatení.

Ja, možno blázon, hlupák, naivný snílek. Kto vie. Tak či onak, žijúci život podľa druhej možnosti. Uvedomujúc si, že to čo urobím/ neurobím dnes, ovplyvní to, ako bude / nebude vyzerať môj zajtrajší deň . Znamená to, že odkladám svoj život? Že nežijem život? Neviem. Verím, že si vytváram, formujem svoj vysnívaný život. Mohol by som si dnes kúpiť nové luxusné auto jazdiť s ním rýchlo miestnymi ulicami, avšak zlepši to to aký budem mať život zajtra? Rozhodne nie!Mohol by som ísť dnes v noci popíjať, zabávať sa, avšak zlepší to to, aký budem mať ja a moji blízki ľudia, rodina život zajtra? Rozhodne nie! Tak prečo by som to mal robiť? Prečo by som mal mrhať svojim časom, energiou na niečo, čo nemá žiaden pozitívny prínos z dlhodobého hľadiska? Prečo by som mal robiť niečo, čo ma neposunie vpred ale opačne vráti o niekoľko krokov vzad?

Chcem žiť dlho, chcem pomáhať druhým, chcem niečo vybudovať, preto dnes športujem, zdravo sa stravujem, doprajem si kvalitný spánok aby moje telo, myseľ slúžili dlhé roky. Chcem byť finančne nezávislý, áno bude to pravdepodobne nejaký čas trvať, niekoľko rokov, desiatkov rokov, no dosiahnem to vďaka tomu, čo robím dnes, preto nekupujem zbytočnosti, preto investujem, preto sa vzdelávam. Žijeme iba raz a práve preto robím z môjho pohľadu správne veci. Neznamená to, že neriskujem. Skočil som s padákom z výšky 2500 metrov. Dal som výpoveď v korporáte kde som sa mal dobre a vykročil som do úplne pre mňa novej, neznámej oblasti.

Risk je zisk. Ale iba ak ten zisk stojí za to. Ak by som bol nespokojný s tým, ako vyzerá môj život dnes a večer by som išiel na divokú párty, zajtra by sa nič, absolútne nič nezmenilo na mojom mizernom živote. Ak by som ale na miesto neopodstatneného oslavovania poslal životopis do firmy v ktorej som vždy túžil pracovať, ak by som namiesto kontraproduktívneho pitia alkoholu zabehol päť kilometrov pomalým tempom, môj život by sa zajtra uberal iným, lepším smerom. Mám sny, ciele, túžby, plány. Tak prečo by som mal svoju víziu obmedzovať len na jeden krok, dnešný krok. Neberiem to ako prekážku uskromniť sa dnes aby som sa mal ja, moja rodina, okolie zajtra lepšie.

Mohol som hneď po ukončení Strednej Školy využiť svoju voľnosť, absenciou záväzkov a cestovať 2, 3, 4, 5 rokov po svete, nič nerobiť, užívať si slobodu a potom po dlhých rokoch sa hľadať, hľadať svoju cestu. Neurobil som to. Neurobil som to, pretože svoju voľnosť, absenciou záväzkov som využil na získavanie nových zručností, skúsenosti, na spoznávanie samého seba, ľudí, na riskantné dobrodružstvá. Vďaka čomu som nadobudol poznatky, aktíva umožňujúce mi žiť život lepším, hlbším, zmysluplnejším spôsobom v budúcnosti. V budúcnosti ktorá je teraz. Dnes.