Kúsok z mojej duše: Zbohom nuda!

Zdravie. Zvedavosť. Príležitosť. Nič iné som nepotreboval. Cez víkend, po škole, pred školou – túlavé topánky brázdili nevyšliapané chodníky. Túlavé topánky zdedené po staršom bratovi. Ošúchané, deravé, o pár čísel väčšie. Netrápilo ma čo mám na sebe. Netrápilo ma, čo si druhí ľudia myslia o tom čo mám na sebe. Spaľujúcu túžbu spoznávať nemohlo zastaviť nič. Žiadne podmienky opísané ako nepriaznivé. Dážď, sneh, zima, búrka. Stále v pohybe. Stále v opojení poznávania. Časom však pribúdali nové a nové povinnosti spojené so školou a učením. Úmorná drina na niečom čo dušu nenapĺňalo si vyžadovalo množstvo energie. Preto občas nechuť, nedostatok energie, nadšenia ísť von. Občas televízia, občas video hry. Vždy sa niečo našlo. Niečo čo mi vyplnilo tú dieru s množstvom voľného času.

Pamätám si to ako včera – nedeľa. Každá nedeľa v týždni mala svoj špecifický nádych, atmosféru. Myslel som si pôvodne, je to spôsobené tým jedlom v hrncoch. Slepačia polievka, mäso s ryžou, alebo zemiakmi. Postupom času ako sa občas jedlá v nedeľný deň menili zistenie, nie je to tým, tá špecifická atmosféra vyvierala z nudy. Cez pracovný týždeň v škole, futbalové tréningy, túlanie sa s priateľmi, túlanie sa lesom, v sobotu futbalový zápas, túlanie sa s priateľmi, v nedeľu kostol, sledovanie futbalového zápasu A mužstva, ktoré hralo na domácom ihrisku každý druhý týždeň. Okrem kostola, futbalu, žiaden konkrétny plán. Občas bicyklovanie sa, hranie video hier, pozeranie televízie. Pociťoval som silnú nudu. Pocit kedy ste tak slobodný, že neviete čo robiť. Dlhé roky, prežíval som nudu dlhé roky. Až do momentu kedy som začal čítať knihy o osobnom rozvoji, podnikaní. Ukázali mi systém ako niečo dosiahnuť. Ukázali mi životný postoj v ktorom jednotlivec nemusí čakať na okolnosti, ktoré mu prinesie sám život. Naučili ma životný postoj v ktorom jednotlivec nemusí byť závislý od životných náhod, okolností, príležitostí. Jednotlivec, človek, Ja som si mohol vytvárať svoje vlastné príležitosti, plány, okolnosti.

Zdravie, peniaze, vzťahy, voľný čas, kariéra. Tam toľko rozličných oblastí v ktorých je možné realizovať sa. Krátkodobé, dlhodobé ciele. Prečo myslieť len na dnešok, zajtrajšok? Keď môžem plánovať budúcnosť na 5, 10 rokov. Môžem mať na dnešný deň urobené, odfajknuté všetky ciele, avšak to neznamená, že sa teraz bude nudiť. Nebudem sa nudiť, nenudím sa, pretože mojím dlhodobým cieľom je aj top fyzická, psychická kondícia. A ako ju dosiahnem, udržím v budúcnosti? Tým, že si teraz oddýchnem, ľahnem si, pustím si hudbu, zameditujem si, vypnem myseľ, uvoľním svaly. Nerobím to pretože sa nudím. Robím to pretože to je proces, ktorým dosiahnem svoj dlhodobý cieľ. Je to spôsob, ktorým sa priblížím k svojmu cieľu.

Viac ako 10 rokov nepoznám význam slova nuda. Aj keď si okolie myslí, že ležím pretože sa nudím, neležím pretože by som sa nudil. Ležím, pretože pracujem na jednom zo svojich dlhodobých cieľov.